V oblasti zdraví hrají důležitou roli jak genetické aspekty zděděné po předcích, tak i to, jakým způsobem přistupujeme k zajištění správného vývoje a správné kondice našeho psa my majitelé. Je žádoucí načíst si alespoň základní informace nutné k tomu, abychom uměli odhadnout případné zdravotní problémy a včas na ně byli schopni zareagovat :)
|
Obecné informace o zdraví hovawarta najdete na webových stránkách Hovawart klubu v sekci ZDRAVÍ:
U zdravého psa:
U zdravého psa:
- jsou oči jasné, bez výtoku
- uši nesvědí, nejsou začervenalé, produkují jen malé množství mazu
- srst je lesklá, bez lupů, nemastí se, pes není nijak výrazně cítit
- pes není ani příliš hubený, ani tlustý - žebra lze snadno nahmatat
- pes je pozorný, aktivní a pohyblivý, zajímá se o vše, co se děje v jeho okolí
- pes dobře a rád přijímá potravu
- bez potíží a pravidelně se vyprazdňuje
|
Přestože hovawart se dlouhodobě řadí mezi jedny z nejzdravějších plemen psů (o čemž svědčí i to, že se může vzhledem k jeho vzrůstu dožít až 14 let), je dobré si průběžně nechat provést vyšetření na několik onemocnění, která se u tohoto plemene sledují. Co se týče zařazení jedince do chovu, český Hovawart klub požaduje vyšetření pouze na dysplazii kyčelního kloubu (DKK). To se provádí pod narkózou, která samozřejmě znamená pro organismus poměrně velkou zátěž. Proto není na škodu nechat u psa rovnou zrentgenovat i lokty pro vyloučení dysplazie loketního kloubu (DLK) a ramena k vyloučení osteochondrózy (OCD). Po úspěšném absolvování těchto tří vyšetření dále nemusíte mít obavu začít psa více fyzicky zatěžovat (např. v rámci běhu, náročnějších překážek či dlouhých procházek). Dalšími nepovinnými vyšetřeními jsou testy na degenerativní myelopatii (DM), dědičné oční vady (DOV) či kontrola stavu štítné žlázy, správné funkce srdce apod.
|
V naší smečce se snažíme využívat k předcházení různých onemocnění co nejvíce přírodních alternativ. Jediný veterinární přípravek, který pro psy kupujeme, je prověřený sirup Aptus Aptoflex k prevenci arthritidy a výživě chrupavek a vazů. Kromě toho přidáváme do krmné dávky různé oleje (lněný, lososový, dýňový, olivový, ostropestřcový,...) ke zlepšení kvality srsti a doplnění potřebných omega-3 mastných kyselin a pro zlepšení imunity pak různé bylinky, které sbíráme a sušíme během celého roku (kopřivy, listy lesní jahody, řebříček, sedmikrásky, mátu, petržel, meduňku, rozmarýn, bazalku, česnek,...). Spoustu dobrých rad, kterými se řídíme v oblasti krmení, můžete najít v knížce BARF - krmení psa syrovou stravou paní Kateřiny Novosádové.
|
A jelikož zdraví je jak o fyzické stránce, tak i o té psychické, měli bychom našeho psího parťáka každý den zabavit aktivitami, které mu přináší radost a díky kterým má možnost se dál rozvíjet :) Základem jsou samozřejmě každodenní, ideálně minimálně hodinu trvající procházky, které představují ve psím světě vzrušující výpravu za kulturou :), a které můžeme prokládat dalšími sporty jako je například běh či plavání. Hovawart také potřebuje zaměstnat hlavičku, což mu můžeme dopřát výcvikem a hrou všeho druhu. Můžeme se s ním zabývat sportovní kynologií (pachové práce, poslušnost, obrany), záchranářským výcvikem (sutinové vyhledávání, plošné vyhledávání, lavinové práce, vodní práce,...), nebo v poslední době čím dál populárnějším mantrailingem, agility, obediencí, dogdancingem, hersenwerkem, apod. Vždy je důležité umět vnímat svého psa a nesnažit se naplňovat své ambice na úkor jeho psychické pohody, tedy nenutit psa do něčeho, co ho evidentně nebaví a nepřináší mu radost. Obecné informace o možných aktivitách, pro které je hovawart vhodný, můžete najít na webu Hovawart klubu zde.