Chov hovawartů v České republice je kontrolovaný Hovawart klubem ČR, který garantuje jeho regulérnost vůči ČMKU (Českomoravské kynologické unii) a potažmo vůči FCI (Mezinárodní kynologické federaci). Každý chovatel by měl aspoň povědomě znát Zápisní řád ČMKU, zápisní řád Hovawart klubu a v případě zájmu o uchovnění psa také bonitační řád. Z každého bych ráda "vypíchla" několik informací, k plnému znění se dostanete rozkliknutím odkazu:
Ze Zápisního řádu ČMKU:
Chovatelská stanice:
- Evidenci chovatelských stanic vede Rejstřík chovatelských stanic ČMKU
- Chovateli může být registrován pouze jeden název chovatelské stanice bez ohledu na počet chovaných plemen a držených fen. Přidělení jména chovatelské stanice je osobní a celoživotní.
- Majitelem chovatelské stanice může být pouze fyzická osoba starší 18 let, která je plně způsobilá k právním úkonům.
- Majitel chovného psa či feny je fyzická osoba (ve výjimečném případě stanoveném směrnicí ČMKU rovněž právnická), která má vlastnické právo k chovnému psu nebo feně. Průkaz původu je nezaměnitelný a neprodejný doklad chovného psa nebo feny.
- Držitelem chovného psa nebo feny je buď majitel, nebo ten, kdo je majitelem zmocněn používat je k chovu
- Každá změna ve vlastnictví chovného jedince nebo jeho úhyn musí být do 15 dnů oznámena písemně vedení chovatelského klubu a plemenné knize.
- Průkaz původu (dále v celém textu jen PP) je vystaven plemennou knihou na formuláři uznaném FCI, označeném znakem FCI a ČMKU. Tento formulář je čtyřgenerační.
- PP musí obsahovat:
- a) nutné identifikační údaje o psu/feně: plemeno + jméno a chovatelská stanice + pohlaví + datum narození + tetování/čipování + druh a barvu srsti + údaje o chovateli
- b) nejméně tři generace předků
- c) část určenou k zápisu výsledků výstav, závodů, zkoušek, svodů a bonitací.
- Chovatel je povinen předat PP nabyvateli tohoto jedince bez zbytečného odkladu poté, co jej obdržel z příslušného pracoviště plemenné knihy ČMKU, kterým byl PP vystaven. Cena jedince zahrnuje i cenu PP.
- Ztrátu PP je nutno hlásit příslušné plemenné knize. Za poškozený PP je možno vystavit přepis, za zničený nebo ztracený PP lze vystavit duplikát.
- Úřední zápisy, změny a doplňky do PP smí provádět pouze plemenná kniha ČMKU.
- Zápisy do části PP k tomuto účelu určené provádí příslušní oprávnění pracovníci (plemenná kniha, rozhodčí, výstavní kancelář, veterinární lékaři, poradci chovu a pověření pracovníci sekretariátu ČMKU). Za správnost údajů uvedených v PP odpovídá svým podpisem ten, kdo zápis provedl.
Ze Zápisního řádu Hovawart klubu ČR:
Chovní jedinci:
- Chovní jedinci jsou ti, kteří mají platný průkaz původu vystavený nebo registrovaný českou plemennou knihou uznanou FCI (dále jen plemenná kniha) a byli zařazeni do chovu po splnění všech klubem stanovených podmínek. Chovný jedinec musí být zapsán v evidenci chovnosti v plemenné knize. Průkaz původu je nezaměnitelný a neprodejný doklad, který je nedílnou součástí konkrétního psa.
- Základními podmínkami pro uznání jedince do chovu jsou:
- platný průkaz původu – u importovaných jedinců včetně přeregistrace v české plemenné knize
- čitelné tetovací číslo nebo označení čipem pro kontrolu totožnosti
- splněný svod mladých ve věku od 6 měsíců, nejlépe do stáří 15 měsíců. U jedinců importovaných ve stáří více jak 20 měsíců se svod mladých nepožaduje, pokud ani jeden z rodičů není nebo nebyl zapsaný v české plemenné knize
- zápis výsledku vyhodnocení DKK do průkazu původu, provedený Plemennou knihou (musí být provedeno před podáním přihlášky na bonitaci) s těmito parametry: pes 0/0 (HD-A), fena max. do 1/1 (HD-B)
- získání výstavního ocenění min. velmi dobrý ve třídách otevřených jedincům nad 15 měsíců na výstavě, pořádané pod ČMKU se zadáváním min. CAC. Výstavní ocenění musí být zapsáno v průkazu původu před podáním přihlášky na bonitaci.
- absolvování bonitace pořádané HwK ČR, o.s. s výsledkem chovný nebo chovný s omezením, na kterou se lze přihlásit až po splnění výše uvedených podmínek a v minimálním stáří s tolerancí 14 dnů: pes – 24 měsíců, fena – 20 měsíců
- Chovatel je povinen zabezpečit péči o fenu a vrh na takové úrovni, která je eventuelně specifikována samostatnou klubovou normou, ale v každém případě tak, aby byl zaručen zdárný fyzický i psychický vývoj štěňat a fena při tom nestrádala. Pokud fena není schopna kojením plně štěňata nasytit, je povinností chovatele zajistit kojnou fenu nebo odpovídající náhradní řešení.
- Povinností chovatele je provádět opakovaně odčervení štěňat a vakcinaci proti virovým onemocněním.
- Minimální hmotnost štěněte při prodeji je 5,0 kg.
- Minimální stáří pro odběr štěňat je 50 dnů a více – vždy však musí být předem provedena kontrola vrhu a konkrétní den stanoven (dle stavu vrhu) v zápise o kontrole.
- Při předání je povinností chovatele:
- seznámit nového majitele s identifikací jedince a do doby vystavení průkazu původu předat základní údaje o jedinci, rodičích a chovatelské stanici
- seznámit nového majitele s průběhem kontroly vrhu poradcem, upozornit ho zejména na zjištěné nedostatky, které by mohly snížit chovnou hodnotu jedince
- podat informace o dosavadním způsobu krmení, odčervení a vakcinaci – předat očkovací průkaz
- předat kontakt na HwK ČR, o.s
- Povinností chovatele po obdržení průkazů původů z plemenné knihy je jejich neprodlené rozeslání všem novým majitelům štěňat. Průkaz původu je nedílným příslušenstvím jedince a je zahrnut v ceně (i daru) štěněte. Zadržování průkazu původu z jakéhokoliv důvodu je nepřípustné.
Z Bonitačního řádu:
- Bonitace je odbornou chovatelskou činností, která na základě poznatků o exteriérových a povahových kvalitách v porovnání s platným standardem FCI, jakož i na základě posouzení rodokmenové hodnoty jedince, slouží k určení chovné upotřebitelnosti a je pro chovatele vodítkem pro výběr chovných párů.
Průběh bonitace:
- povahový test
- hodnocení exteriéru
- odběry vzorků za účelem stanovení individuálního profilu DNA
- pořízení fotodokumentace bonitovaného jedince pro potřeby klubu
- Každá bonitace se zahajuje nástupem všech účastníků, bonitační komise i pomocníků. Vedoucí akce vyhlašuje harmonogram a další organizační pokyny.
- Pro nepřiměřenou a nežádoucí útočnost (na osoby i psy), nezvladatelnost nebo silnou bázlivost psa, kdykoliv v průběhu akce, má bonitační komise povinnost vyloučit psa z účasti na bonitaci.
- Bonitace začíná PT na který postupně nastupují všichni přihlášení jedinci. Při výsledku povahového testu SPLNIL následuje individuální posouzení exteriéru. Při hodnocení PT na NESPLNIL je bonitace ukončena a v bonitační kartě se vyznačí, že je jedinec do chovu nezařazen. Výsledek se nezapisuje do průkazu původu.
- V rámci hodnocení exteriéru bonitovaných jedinců se provádí: kontrola chrupu, varlat u samců, posouzení v klidu ve výstavním postoji, posouzení v pohybu. Hodnocení exteriéru se provádí ve vymezeném „kruhu“. Pokud se jedinec při posuzování exteriéru projevuje bázlivě, agresivně nebo letargicky, opraví bonitační komise výsledek PT na NESPLNIL
- Chovný, 1. třída chovnosti:
- DKK feny max. 1/1 (HD-B), psi 0/0 (HD-A)
- jedno výstavní ocenění „výborný“ získané ve třídách nad 15 měsíců na Klubové nebo Speciální výstavě pořádané HwK ČR, o.s.
- zkouška z výkonu ZOP, ZZO, BH, ZZZ, RH-E nebo vyšší
- výsledek bonitace chovný
- Chovný, výběrová chovnost:
- DKK 0/0 (HD-A)
- udělen titul Šampion
- zkouška z výkonu potřebná pro zařazení do třídy pracovní nebo 1. stupeň z NZŘ SZBK ČR s min. výsledkem za „dobře“
- výsledek bonitace chovný
- jeho průběh dostupný zde
- závěry bonitace se zapisují do bonitační karty dostupné zde