Degenerativní myelopatie (DM)
Degenerativní myelopatie je progresivní nebolestivé onemocnění, které postihuje bílou hmotu míšní. Postihuje celou řadu plemen, poprvé byla popsána u německého ovčáka před více než 40 lety. Jedná se o onemocnění, které je geneticky podmíněné, ovšem u hovawarta jeho podstata stále není kompletně objasněna. Částečně také proto, že testování hovawartů na DM je poměrně "novinkou" několika posledních let. Příčinou tohoto onemocnění je povětšinou mutace v genu superoxidismutáza 1 (SOD1) v jehož kódující oblasti dochází k záměně nukleotidu G za nukleotid A (c.118G>A; SOD1 A). Záměnou G za A v sekvenci genu vznikne nesmyslný kodon, díky němuž nedojde k řádnému přepisu genu a protein superoxiddismutasa 1, který je kódován SOD1 genem, nevznikne.
Příznaky
První příznaky můžeme sledovat nejdříve od pátého roku života, většinou se však objeví mezi osmým až desátým rokem. Dochází k nebolestivé slabosti pánevních končetin, problémům s koordinací a chůzí, postupně se připojí atrofie svalstva, která vede až k paralýze a ochrnutí pánevních končetin. Pro majitele je to v této fázi na zvíře samozřejmě strašlivý pohled, na druhou stranu je důležité znovu podotknout a uvědomit si, že pes při tomto onemocnění necítí bolest, což může být alespoň malou útěchou.
Vyšetření
Pokud u psa pojmeme podezření, že může trpět DM, vyhledáme veterinárního lékaře, který provede tzv. diferenciální diagnostiku (vyloučí všechna ostatní onemocnění jako je např. spondylóza, vyhřeznutí meziobratlových plotének, Woblerův syndrom, syndrom Cauda Equina, různé tumory, cysty případně i ortopedická onemocnění- DKK, apod.) Provede klinické, poté rentgenologické a následně neurologické vyšetření. Pomoci může také CT nebo magnetická rezonance (což je samozřejmě velice nákladné) či již zmíněný genetický test (provádí ho několik laboratoří - u nás nejrozšířenější Laboklin a Genomia). Žádné z těchto vyšetření nám ovšem nemůže se 100% jistotou potvrdit, že pes opravdu trpí právě na degenerativní myelopatii. Jistí si můžeme být až po histopatologickém vyšetření post mortem - k čemuž většinou (z pochopitelných důvodů) většina majitelů nepřistoupí.
Genetické testy
Test provádí několik akreditovaných laboratoří a je zapotřebí odběr vzorku krve nebo stěr sliznice z dutiny ústní. Genetickým testem nemůžeme předpovědět, kdy onemocnění propukne a potažmo zda se vůbec objeví. I u jedinců, kteří byli genetickým testem označeni za postižené DM, se v řadě případů žádné příznaky neobjeví.
Terapie
Na degenerativní myelopatii zatím není vyvinutý žádný lék, proto je cílem terapie především zlepšit kvalitu života postiženého psa. Pravděpodobně nejlépe pomáhá fyzioterapie - masáže, balanční cvičení, Dornova metoda, asistovaná chůze, apod.
Současná situace u hovawartů
Momentálně se výzkumem DM u hovawartů zabývají odborníci v několika zemích (Itálie, Německo,...). Některé kluby (např. německý HZD) se rozhodlo, že genetický test na DM bude jednou z podmínek pro uchovnění, naopak další kluby se k testování jako podmínce pro chov staví zatím s rezervou a doporučují vyčkat na výsledky dalších výzkumů. Při striktní eliminaci jedinců s mutovanou alelou by totiž došlo k výraznému snížení genetické variability a možnosti zvýšení výskytu jiných onemocnění. Aktuálním stanoviskem Mezinárodní federace hovawartů (IHF) je, že nedoporučují test SOD1 jako podmínku pro chov.
Částečně čerpáno z přednášky paní MVDr. Jolany Kaplanové konané 21.10.2017 pro český HwK.
Částečně čerpáno z přednášky paní MVDr. Jolany Kaplanové konané 21.10.2017 pro český HwK.
Odkazy
Článek zpracovaný laboratoří Genomia pro HwK obsahující všechny aktuálně podstatné informace dostupný zde.
https://www.genomia.cz/cz/test/dm/
http://www.kpchp.org/dm-clanek.php
http://www.cswolfdog.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=330%3Adegenerativni-myeolopatie--zakladni-fakta-testovani-sv-v-r&Itemid=44
https://www.genomia.cz/cz/test/dm/
http://www.kpchp.org/dm-clanek.php
http://www.cswolfdog.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=330%3Adegenerativni-myeolopatie--zakladni-fakta-testovani-sv-v-r&Itemid=44